Richard skickade in sin egen berättelse – nu får han inviga utställningen

”När jag fick en dator med talsyntes kunde jag börja uttrycka mig fritt med mina kompisar. Tidigare hade jag en bokstavstavla. Jag pekade på bokstav efter bokstav och assistenten var min röst. Då fick man censurera sig lite.”

Så berättar Richard Hamilton, 20 år, som på onsdag inviger utställningen ”Livsbild” på Furuboda i Skåne.

Richard är en av 20 personer som medverkar med egna berättelser i Livsbild, en vandringsutställning som just nu finns i Skåne.
Richard är själv deltagare på Furuboda folkhögskola. Det var där som han fick höra talas om projektet Livsbild. Han hade fått en ny dator och kände stor glädje över att själv kunna uttrycka sig fritt.

På onsdag är det alltså dags för Richard att presentera utställningen för en större publik och det gör han tillsammans med Daniél Tejera som är Furubodas direktor.

Nordiska museet och Handikapphistoriska föreningen har samlat in 260 berättelser om att leva med funktionsnedsättning nu och förr i tiden.
De 20 berättelser som valts ut till utstälningen visas i text, tal, på teckenspråk och på lättläst svenska.

Utställningen har gjorts av projektet Handikapphistoria i kulturarvet, HAIKU, med stöd från Allmänna arvsfonden.

På Nordiska museets webbplats finns mer information om vandringsutställningen Livsbild.