ISF underkänner: Stärkt rätt till assistans når aldrig målen

Idag kom det slutliga underkännandet av ”Stärkt rätt till personlig assistans”.

Inspektionen för socialförsäkringen, ISF, slår fast att de nya reglerna aldrig kommer att ge den utvidgade assistans som regeringen ville ha.

LÄS ÄVEN:
Två år med stärkt rätt till assistans: minus 37 personer

Slutrapporten kom idag

Lagändringen om stärkt rätt till assistans började gälla den 1 januari 2023.

Idag den 21 januari 2025, drygt 2 år senare, publicerade ISF sin slutrapport om reformen.

Fler personer har beviljats assistansersättning efter lagändringen 2023, men ökningen är så liten att det är tveksamt om syftet med lagändringarna kommer uppnås.

Det är fler som lämnar assistansersättningen än som tillkommer. Det vanligaste skälet till att personer lämnar assistansersättningen är att de avlider.

– Vi bedömer att regeländringarna inte heller på längre sikt kommer leda till en sådan utvidgning av rätten till assistansersättning som regeringen ville, säger Helena Poirier, projektledare för granskningen.

Halverat föräldraavdrag är ingen lösning

Det nya föräldraavdraget, som också infördes 2023, underkänns också.

Schablonen är konstruerad på ett sådant sätt att den innehåller ett genomsnitt av alla de grundläggande behov som anges i LSS.

– Det innebär att avdraget kan bli orimligt stort för de barn som behöver hjälp med undantagsbehov, det vill säga behov som inget avdrag ska göras ifrån; andning, sondmatning och löpande stöd. Schablonavdraget kan också bli orimligt stort för barn som inte har behov av hjälp med alla grundläggande behov, säger Helena Poirier.

ISF slår redan nu fast att halveringen av föräldraavdraget (från 1 januari 2025) inte kommer att vara tillräckligt.

– De flesta avslag beror på att Försäkringskassan bedömer att barnen inte har grundläggande behov som når upp till kravet på mer än 20 timmar per vecka innan föräldraavdraget görs. Därför kommer halveringen inte att leda till att så många fler barn beviljas assistansersättning, säger Helena Poirier.

Trots detta har regeringen redan begärt en ny utvärdering under 2025, denna gång från Försäkringskassan.

Fler slutsatser och rekommendationer i rapporten

  • Fler män än kvinnor beviljas tid för de nya grundläggande behoven och män beviljas också fler timmar än kvinnor.
  • I vissa ärenden beviljar Försäkringskassan tid för de nya grundläggande behoven utan att kriterierna är uppfyllda.
  • ISF vill ha ett tydligare regelverk för egenvård som ska utföras av andra än den enskilde själv.
  • Försäkringskassan dokumenterar ofta inte sitt ställningstagande till om ett barn kan vara delaktigt i utredningen eller inte. Försäkringskassan bör utveckla arbetet med att göra barn delaktiga i utredningen av det egna ärendet.
  • Myndigheten gör också få hembesök. Försäkringskassan bör ta ett samlat grepp om hur myndigheten ska arbeta med hembesök.
  • Regeringen bör se över föräldraavdragets konstruktion.
  • ISF anser att Försäkringskassan behöver kunna ompröva fler beslut om rätten till assistansersättning än i dag. Regeringen bör överväga en utökning av Försäkringskassans rättsliga möjligheter att ompröva beviljad assistansersättning.

Kommentar: Varför ger sig inte regeringen? Gör om!

Anna Barsk Holmbom, expert på personlig assistans och ordförande för Hjärnskadeförbundet Hjärnkraft, kommenterar på Linkedin:

Detta är ingen överraskning. Det som är en överraskning däremot är att regeringen och Försäkringskassan liksom inte ger sig i den här frågan! Varför måste man undra? Vi har om och om igen påtalat att nästan var och en av de områden man sa att man ville förstärka assistansen inom av den ena eller andra anledningen inte alls blev som de sa. Det blev ingen stärkt assistans för barnen. Inte för personer med utmanande beteende.

”Min” målgrupp, personer med förvärvad hjärnskada, fick ingen som helst hjälp men det påstod man heller aldrig att de skulle få från utredningens eller regeringens sida. Inte heller personer med enbart fysisk funktionsnedsättning fick någon hjälp av utredningen.

En grupp blev hjälpt och det är personer med omfattande och kvalificerat omvårdnadsbehov, typ andning, som behöver egenvård mer eller mindre hela dygnet.

Men det kan väl inte vara så man har tänkt sig att assistansen ska utvecklas? Tänk om. Tänk rätt. Och gå för guds skull inte vidare med något förstatligande innan detta har åtgärdats!

Valter Bengtsson
Foto: Linnea Bengtsson.

Text av Valter Bengtsson

Chefredaktör och ansvarig utgivare för webbtidningen HejaOlika och papperstidningen Föräldrakraft, sedan starten 2006.