Nu ändras reglerna – patienter får samma information som läkarna

Anhöriga och patienter ska få tillgång till samma information på internet om receptbelagda mediciner som läkarna.
– Den som är intresserad ska inte behöva ”luras” för att få tillgång till kvalitativ information, anser Läkemedelsindustriföreningen LIF.
Läkemedelsindustriföreningen LIF beslöt på sin stämma i slutet av maj att ändra de etiska reglerna kring hur information får ges till allmänheten.
De nya reglerna innebär att läkemedelsföretagen inte bara får ge information kring diagnoser utan även information om receptbelagda läkemedel, förutsatt att den först granskats och godkänts av Informationsgranskningsmannen.
Hittills har företagen varit förhindrade att ge sådan produktionformation till allmänheten.
– Ett naturligt steg, säger Richard Bergström, VD i Läkemedelsindustriföreningen. Det finns idag en konstlad gräns för information om läkemedel. Den intresserade patienten kan få information på nätet om han eller hon klickar på en knapp på företagets sida där det står ”för hälso- och sjukvården”, men inte annars. Vi gör det öppnare och rakare, och ingen som tar del av information ska behöva känna att man har ”lurats” för att få tillgång till den.
Läs mer om Läkemedelsindustriföreningens beslut på http://www.lif.se
I nummer 3, 2008 av Föräldrakrafts pappersutgåva finns ett 6-sidigt tema om ”Nya vårdsajterna – behövs de?”.

Text av Valter Bengtsson
Chefredaktör och ansvarig utgivare för webbtidningen HejaOlika och papperstidningen Föräldrakraft, sedan starten 2006.