Pojke som har autism fick inte leka på Ikea

Robin, 8 år, släpptes inte in i lekrummet på Ikea i Karlstad. Personalen stoppade honom för att han ”har speciella behov”. Mamman anklagar nu Ikea för diskriminering.
Nya Wermlandstidningen skriver om Robin, som har autism, och föräldrarnas besök på Ikea.
Nyligen åkte familjen från bostaden i Munkfors till Ikea i Karlstad för att handla. Robin såg fram emot att än en gång få leka i varuhusets lekrum.
Men den här gången släpptes han inte in av pesonalen.
– Personalen sa att det var för många barn i lekrummet, men de släppte in andra barn, säger mamma Anita Crow till NWT.
Trots att föräldarna försökte övertala personalen hävdade de att de inte hade plats för Robin.
– De sa att de inte klarade av att ha honom där och att de var tvungna att ta hänsyn till de andra barnen. Det kändes kränkande. De kunde ha gett honom en chans, andra barn släpptes ju in. Om det inte fungerat hade det bara varit att ringa oss. Robin blev jätteledsen, säger Anita Crow till tidningen.
Informatör Eva Ståhl på Ikeas Sverigekontor i Helsingborg säger att hon förstår att familjen är besviken, men hon försvarar ändå lekrumspersonalens agerande.
– Personalen bedömde att det var så gott som fullt i lekrummet. Den här pojken har speciella behov och med hänsyn till säkerheten för både honom och de andra barnen valde de att tacka nej den här gången, säger Eva Stål till NWT.
Läs hela artikeln på NWT:s sajt

Text av Valter Bengtsson
Chefredaktör och ansvarig utgivare för webbtidningen HejaOlika och papperstidningen Föräldrakraft, sedan starten 2006.




