Assistansersättning och lönebidrag 2026: Vad vill oppositionen?

Nu har alla fyra oppositionspartier redovisat vad man vill lägga på assistansersättningen 2026. 

Socialdemokraterna föreslår inga extra pengar skuggbudgeten för 2026.

Däremot vill både V och MP göra rejäla höjningar, medan C satsar lite mindre.

[Artikeln fortsätter efter rosa rutan med länkar.]

Miljöpartiet ger mest till assistans 2026

Allra mest lägger Miljöpartiet som satsar 475 miljoner kronor mer än regeringen på uppräkning av assistansersättningen, vilket partiet ger utrymme för en uppräkning på 3 procent istället för regeringens 1,5 procent. (Miljöpartiets budgetmotion.)

Vänsterpartiet vill också ha en uppräkning på 3 procent, men anslår något mindre än MP (400 miljoner kronor extra jämfört med regeringen). (Vänsterpartiets budgetmotion.)

Centerpartiet har en liten höjning av assistansersättningen. (Budgetmotionen finns här.)

– Behovet av att höja ersättningen för assistansen markerar vi genom att tillföra 135 miljoner kronor vilket innebär en uppräkning med 2 procent, och vi kräver att en indexering av assistansen tas fram i enlighet med riksdagens tillkännagivande, säger Christofer Bergenblock (C).

Bara Vänstern vill höja lönebidraget 2026

En höjning av lönebidragstaket har också varit en het budgetfråga, och regeringen svek genom att inte föreslå någon höjning alls. Eftersom lönebidraget legat stilla sedan 2020, blir 2026 det sjätte året i rad med ett försämrat lönebidrag.

Det enda partiet som föreslår mer pengar till lönebidrag är Vänsterpartiet som lägger 700 miljoner kronor extra till lönebidrag och Samhall.

I övrigt föreslår varken S, MP eller C någon lönebidragshöjning, och accepterar alltså en fortsatt försämring 2026.

En sammanställning av budgetpropositionen för 2026

Vad betyder budgetpropositionen för 2026 för personer med funktionsnedsättning? Svårt att hitta i listan? Använd sökrutan!
OMRÅDEREGERINGENS FÖRSLAG FÖR 2026HEJAOLIKAS KOMMENTAROPPOSITIONENS FÖRSLAGLÄS MER
AktivitetsersättningFunkisskatten (den högre skatten på sjuk- och aktivitetsersättning) avskaffas. Det ger 1800 kronor per år i genomsnitt. Som mest kan skattesänkningen uppgå till 5910 kr per år.Funktionsrättsrörelsen och flera partier vill se en extra höjning av sjuk- och aktivitetsersättningar, utöver den väntade ordinarie uppräkningen på 0,7 procent 1 januari 2026.S föreslår 230 mkr extra till ”aktivitets- och sjukersättningar m m”.MP föreslår att ”sjuk- och aktivitetsgarantin” höjs med 500 kr/mån, vilket kostar 500 mkr.V avsätter 2,13 miljarder extra till aktivitets- och sjukersättningar m mFunkisskatten avskaffas 2026: 1800 kr lägre skatt per år
Aktivitetsersättning och sjukersättning, partiellt vilandeDet ska bli möjligt för den som har sjukersättning eller aktivitetsersättning att kunna studera på deltid och ha sin sjukersättning eller aktivitetsersättning partiellt vilande. Samtidigt föreslår regeringen att prövotiden för studier med aktivitetsersättning förlängs från sex till tolv månader.Träder troligen i kraft 1 juli 2026.
AnhörigstödRegeringen har tidigare flaggat för en satsning 2026.En utredning presenterade i augusti 2025 förslag om stärkt stöd till anhöriga. Regeringen vill förverkliga detta från 2026.50 000 funkisföräldrar och anhöriga får ny rätt till kontaktperson
ArbetsförmedlingenRegeringen föreslår att Arbetsförmedlingens anslag för förvaltningskostnader ska öka med 100 miljoner kronor 2026, 200 miljoner kronor 2027 och 300 miljoner kronor från och med 2028. Pengarna ska gå till förbättrad matchning och kontroll av arbetssökande. Fackförbundet ST är kritiskt, och menar att tillskottet på 100 mkr 2026 ska ses i ljuset av att man under de senaste åren tvingats lägga ner mer än hälften av lokalkontoren och minska personalstyrkan med en tredjedel.Regeringens pressmeddelande 10 sept 2025.
Arbetsmarknadsstöd för personer med funktionsnedsättningOsäkert om regeringen har några nya satsningar här.Funktionsrättsrörelsen hoppas främst på höjt lönebidragstak och fler lönebidragsplatser. Oklart om det blir så. Regeringen föreslår dock en förlängning av den subventionerade anställningsformen etableringsjobb. 11 mkr tillförs 2026, 84 mkr för 2027 och 196 mkr för 2028.Artiklar om arbetsmarknadsstöd
AssistansersättningAssistansersättningen höjs endast 1,5 procent 2026, till 347,70 kronor per timme. Det ska räcka till allt; löner, pensioner, utbildning, administration, beredskap med mera. Ingen indexering ännu.Assistansanvändare och anordnare är chockade och besvikna över den låga höjningen, och att indexeringen inte förverkligas nu.S budgetmotion har inga extra pengar till assistansersättningen, utan följer regeringens förslag. MP föreslår 475 miljoner kronor för att få en uppräkning på 3 procent. V föreslår 400 mkr extra. C vill tillföra 135 mkr (en uppräkning med 2 procent).Artiklar om timersättningen inom personlig assistans
Att leva på / hushållens köpkraftHushåll med sjuk- och aktivitetsersättning kan få försämrad köpkraft 2026, eftersom ersättningarna troligen bara höjs 0,7 procent medan det är oklart vad inflationen blir. Viss avgifter höjs mer. Avskaffad funkisskatt och sänkt matmoms stärker hushållsekonomin.Nyhetsartikel: Hur mycket höjs bidrag och ersättningar 2026?
Avlösarservice enligt LSSAvlösarservice enligt LSS blir mer flexibelt och kan utföras även utanför hemmet från 1 juli 2026Lättnad för anhöriga 2026: Avlösarservice även utanför hemmet
BarnbidragetIngen höjning 2026.Många efterlyser en höjning av barnbidraget som inte höjts på många år. Exempelvis har S föreslagit att barnbidraget höjs med 200 kr per månad.
Bidrag och ersättningarMånga bidrag och ersättningar höjs automatiskt med prisbasbeloppet, vilket innebär en höjning med 0,7 procent från 1 januari 2026.Allt om ersättningar och bidrag 2026
BidragsreformProposition om bidragstak kommer under våren 2026, då även propositioner om aktivitetskrav och kvalificering till välfärden kommer (enligt regeringsförklaringen 9 september). Utredare har även föreslagit att administrativa sanktionsavgifter och bidragsspärrar införs 1 juli 2026.Regeringen presenterade den 17 september planerna för bidragstak, aktivitetskrav (och tillfällig jobbpremie) och stegvis kvalificering. Aktuellt är också administrativa sanktionsavgifter och bidragsspärrar. I budgeten för 2026 skriver regeringen att man ”avser att lämna förslag om administrativa sanktioner i socialförsäkringenmed ledning av förslagen i promemorian Administrativa sanktioner isocialförsäkringen (Ds 2025:8). Promemorians förslag innebär att en sanktionsavgiftska kunna ges till dem vars felaktiga ersättning krävs tillbaka och att personer kanstängas av från en socialförsäkringsförmån under en viss tid.”Allt om hur regeringen vill minska bidragen 2026–2027
BilstödInga nyheter i budgeten för 2026, men regeringen skriver att ”det är bekymmersamt att bilstödet fortfarande ligger på en låg nivå i förhållande till anslagna medel och att hand-läggningen av stödet samtidigt är omfattande”.Fortfarande drabbas många med funktionsnedsättning orimligt hårt av hög fordonsskatt (bonus malus), särskilt för livsviktiga fordon som behöver anpassas. Försäkringskassan har utrett möjligheten att införa ett extrabidrag för personer med bilstöd som har höjd fordonsskatt, för att lindra effekterna av malus för dem som inte har möjlighet att välja bort en “dyr” bil. (Se: Rapport – förslag på hur bilstödsberättigade kan kompenseras för förhöjd fordonsskatt, 19 setp 2022.) Husbilar har sedan februari 2025 undantagits från den högre skatten. Trots det innehåller budgeten för 2026 inget nytt om bonus malus för anpassade fordon.
BostadsbidragNivån för hur hög hyran kan vara för att barnfamiljer ska få bostadsbidrag höjs. De övre bostadskostnadsgränserna för barnfamiljer höjs med 1 500 kronor kronor per månad för familjer med ett barn och med 2 000 per månad för familjer med två eller flera barn.För familjer med ett barn höjs nivån därmed till 6 800 kronor. För familjer med två höjs nivån till 7 900 kronor och till 8 600 kronor för familjer med tre eller flera barn.Höjningen innebär ett höjt bostadsbidrag med som mest 750 kronor per månad för familjer med ett barn och 1 000 kronor per månad för familjer med två eller flera barn. Höjningarna gäller från och med den 1 januari 2026.S föreslår högre bostadsbidrag till barnfamiljer.Regeringens pressmeddelande 3 sept 2025
Bostadstillägg för personer med sjuk- och aktivitetsersättningInga nyheter i budgeten för 2026, alltså oförändrat tak och oförändrade regler.Bostadstillägget för personer med sjuk- och aktivitetsersättning har inte höjts på flera år, trots kraftiga hyreshöjningar. Det finns heller inga politiska förslag om att förbättra möjligheterna till ekonomisk buffert eller sparande för personer med funktionsnedsättning. Nuvarande system innebär att arv, gåvor, försäkringsersättningar eller andra ekonomiska tillskott leder till sänkt bostadstillägg, samtidigt som avgifter för god man, omsorg etc höjs. I praktiken konfiskeras arv etcetera av stat och kommun genom minskade ersättningar och höjda avgifter.En statlig utredning har föreslagit en ny merkostnadsersättning för personer som har LSS-boende, men utredningen har inte lett till några initiativ från regeringen. S har tidigare sagt att man vill genomföra utredningens förslag.Inga extra pengar från S.
FritidskortLanserades 15 september 2025.Nytt fritidskort har brister för barn med funktionsnedsättning
FolkhögskolornaRegeringen föreslår två satsningar 2026 för totalt 66 miljoner. Det är dels en generell satsning på anslaget till folkhögskola med 30 miljoner, dels ett riktat anslag till särskilt utbildningsstöd för folkhögskolan med 36 miljoner som fördelas av Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM).Under Tidö-regeringen har det skett stora nedskärningar i anslagen till folkhögskolorna. För att klara de akuta ekonomiska hoten mot landets 154 folkhögskolor behöver statens anslag ökas med 10 procent, enligt Olle Westberg, generalsekreterare för rörelsefolkhögsskolans intresseorganisation, RIO. Det motsvarar cirka 250 miljoner kronor. V föreslår att folkbildninganslaget utökas med 160 mkr 2026. V avsätter ytterligare 200 mkr för en särskild satsning på ytterligare 2000 utbildningsplatser.Folkhögskolor kämpar för elever med funktionsnedsättning

Folkbildningsrådet information:
Budgetsatsningar på folkhögskolans deltagare med funktionsnedsättning - Folkbildningsrådet
Funkisskatten (den högre skatt som betalas av personer med sjuk- och aktivitetsersättning)Funkisskatten (den högre skatten på sjuk- och aktivitetsersättning) avskaffas. Det ger 1800 kronor per år i genomsnitt. Som mest kan skattesänkningen uppgå till 5910 kr per år.Funkisskatten avskaffas 2026: 1800 kr lägre skatt per år
FunktionshinderpolitikenUnder 2026 ska regeringen beslut om dels en nationell handlingsplan för genomförande av funktionshinderpolitiken, dels en nationell samordnare.Handlingsplanen ska innehålla åtgärder som bidrar tillgenomförandet av det nationella målet för funktionshinderspolitiken inom de tolvprioriterade områdena som omfattas av strategin (Strategi för systematisk uppföljningav funktionshinderspolitiken 2021–2031 [S2021/06595]).En nationell samordnare för funktionshinderspolitiken. Regeringen har för avsikt att under 2026 besluta om en nationell samordnare förfunktionshinderspolitiken. Syftet är att bidra till ökad kunskap om rättigheter för personer med funktionsnedsättning i samhället och öka samordningen av olikaaktörers insatser gentemot målet för funktionshinderspolitiken.
Funktionsrättsorganisationer, statsbidrag tillEnligt budgetpropositionen för 2026 räknar staten med att sänka statsbidraget från 2028.Statsbidraget har höjts ”tillfälligt” med 10 procent för åren 2025–2027, en höjning som riskerar att försvinna 2028.MP avsätter 8 mkr årligen i permanent förstärkning från 2026.
FärdtjänstMånga nekas färdtjänst, och myndigheten Trafikanalys har föreslagit förstärkningar, men hittills inga initiativ från regeringen.Många nekas färdtjänst – så kan rättigheterna återställas
FörsäkringskassanFörsäkringskassan får 83 mkr extra 2026 för att införa administrativa sanktionsavgifter i socialförsäkringenDet är oklart när administrativa sanktionsavgifter kan börja tillämpas. En utredning har föreslagit att de införs 1 juli 2026.Försäkringskassan får 100 mkr till ”AI-verkstad” 2026.Bidragsspärr och straffavgift kan införas 1 juli 2026
Habiliteringsersättning, statsbidrag tillStatsbidraget finns med i en uppräkning i budgeten, dock utan något belopp. Under 2025 betalades 348,5 mkr.Statsbidragen till kommunernas habiliteringsersättning finns kvar 2026 med samma regler som 2025. Habilteringensersättningen utbetalas till deltagare i daglig verksamhet enligt LSS. Habiliteringsersättningen är skattefri.Kommunerna kan ansöka om statsbidraget 2 feb–16 mars 2026.Nyhetsartikel: Vad gör din kommun med gratispengarna till hab-ersättningen?
IVOEn proposition från regeringen har förslag om nya verktyg för att stoppa problem inom LSS- och SoL-verksamheter. Straffavgifterna för ej verkställda beslut föreslås också höjas med 50 procent. Dessa ändringar föreslås gälla från 1 januari 2026.Många hoppas att IVO (och Socialstyrelsen) får ökade anslag för att kontrollera och följa upp kommunernas LSS-verksamheter. IVO får ökat anslag för ”arbete mot oseriösa och kriminella aktörer samt för att fortsatttillgodose behovet av tillsyn”. Anslaget uppges ökas med 95,4 miljoner kronor 2026, med 144,2 miljoner kronor för 2027 och med 192,6 miljoner kronor från 2028.Straffavgiften för ej verkställda beslut höjs 50 procent 2026

Vårdföretagarnas kommentar:
Välkommet med skarpare verktyg för IVO - Vårdföretagarna
Kompetenscentrum för IF och autismDet nya kompetenscentrumet för autism och intellektuell funktionsnedsättning får 12 mkr 2026.Centrumet inrättas formellt i början av 2026 på Socialstyrelsen.
JobbpremieEn tidsbegränsad skattefri jobbpremie väntas införas under 2026, men det är oklart exakt när.För att stärka de ekonomiska drivkrafterna till självförsörjning avser regeringen att under 2026 införa en tidsbegränsad jobbpremie. Jobbpremien ska vara en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande.Allt om bidragsreformen: Så ska bidragen minska 2026–2027
LedsagningInga förslag från regeringen i budgeten för 2026.Ledsagning har minskat dramatiskt för många grupper. Socialstyrelsen har föreslagit en lagändring, vilket i HejaOlikas enkät i augusti 2025 stöds av alla partier (undantag: M som ej svarat på enkäten), men kommer man att stå upp för detta i budgetförhandlingarna?MP avsätter 70 mkr för att ge synskadade kostnadsfri ledsagning.Haveri för ledsagning
LSS & andra funktionshinderstödKommunerna hoppas på höjda generella statsbidrag för att kunna slå vakt om LSS och annan funktionshinderomsorg.Många hoppas även på ökade resurser till IVO och Socialstyrelsen för att stärka tillsyn och kontroll av kvaliteten inom LSS.IVO får ökat anslag för ”arbete mot oseriösa och kriminella aktörer samt för att fortsatt tillgodose behovet av tillsyn”.Efter jätteraset: LSS-insatser för barn fortsätter att backa
LSS, personalens kompetensFör att öka kompetensen och höja kvaliteten i omsorgen föreslår regeringen att Äldreomsorgslyftet förlängs till år 2027 och utvidgas så att personal i LSS-verksamhet får en motsvarande möjlighet till kompetensutveckling på arbetstid.Många frågar sig om resurserna kommer att räcka med tanke på att den statliga satsningen på kompetensutveckling både utvidgas till att möta språkkravet och breddas till LSS-verksamheter.
LSS Råd och stöd, statsbidragStatsbidraget till regionerna för Råd och Stöd enligt LSS avskaffas.
LSS, tillsyn, kontroll och uppföljningFunktionsrättsrörelsen vill se ökade anslag till IVO och Socialstyrelsen för att öka kontroll och uppföljning av LSS och andra kommunala funktionshinderinsatser. IVO:s tillsyn inom LSS och socialtjänst ska vässas
Läkemedel, högkostnadsskyddTroligen höjs egenavgiften med 0,7 procent, i takt med prisbasbeloppet.Flera partier, däribland S och MP, vill återskapa det högkostnadsskydd som gällde före försämringen 1 juli 2025 (då egenavgiften höjdes med 900 kronor/år).S föreslår billigare mediciner genom att stoppa regeringens försämring av högkostnadsskyddet. S ger 2 miljarder extra till läkemedelsförmånerna. Även V föreslår att högkostnadsskyddet ska återställas.Läs mer om högkostnadsskyddet för läkemedel 2025
LönebidragenIngen höjning av taket för lönebidraget.Arbetsförmedlingen har föreslagit att lönebidragstaket höjs med 25 procent och därefter indexers, alternativt att det höjs 40 % år 2026. En höjning av taket behövs bland annat för att göra anställningsformen mer attraktiv för arbetsgivare. Funktionsrättsrörelsen hoppas på fler lönebidragsplatser och andra satsningar på arbetsmarknadsstöd. De senaste åren har allt färre personer beviljats lönebidrag. Tyvärr innehåller budgeten för 2026 inga större satsningar av det här slaget.Vänstern är enda partiet som föreslår en höjning av lönebidrag 2026. S, MP och C avstår från satsning här.
Moms på matRegering föreslår tillfälligt sänkt moms från 12 till 6 procent på livsmedel under perioden 1 april 2026–31 december 2027.För en barnfamilj bedömer regeringen att maten blir 6 500 kronor billigare per år. Flera andra partier hade förespråkat sänkt matmoms innan regeringen lade fram sitt förslag den 4 september. Regeringen räknar med att momssänkningen kostar 16 miljarder kronor 2026 och drygt 21 miljarder kronor 2027.HejaOlika uppskattar att en ensamstående med sjukersättning kan spara cirka 200 kronor per månad på sänkningen av matmomsen (baserat på en matkostnad på 3700 kr per månad). Regeringens pressmeddelande 4 september 2025.
ParasportFår parasporten något tillskott 2026? Behovet är stort eftersom parasporten fortfarande inte hämtat sig från coronakrisen.V föreslår en ökad satsning på parasport.Nyhetsartikel om krisen för parasport och ministerns kommentar
ParkeringstillståndRegeringen ska tillsätta en utredning för EU-direktivet om EU-intyget om funktionsnedsättning och EU-parkeringstillståndet för personer med funktionsnedsättning.Syftet med direktiven är att göra det lättare förpersoner som är bosatta i EU att resa mellan EU:s medlemsstater genom att inrätta ettintyg om funktionsnedsättning och ett parkeringstillstånd för personer medfunktionsnedsättning som erkänns i alla medlemsstater.
Personlig assistans, behovsbedömningarnaRegeringen skriver i budgeten för 2026 att man vill se över förutsättningarna och regelverket för rätten till assistans innan ett förstatligande av huvudmannaskapet.Camilla Waltersson Grönvall sa i Almedalen i juni 2025 att en översyn av behovsbedömningarna är på gång, vilket i så fall lär finnas med även i budgeten. En översyn utan något budgetutrymme skulle inte falla i god jord. ”Regeringen måste inse att en översyn kommer att kosta pengar”, menar funktionsrättsrörelsen.Vändpunkt för assistans? Snart besked om översyn av behovsbedömningar
Personlig assistans, förstatligat huvudmannaskapRegeringen skriver i budgeten för 2026 att man vill se över förutsättningarna och regelverket för rätten till assistans innan ett förstatligande av huvudmannaskapet.Regeringen har tidigare uttalat att man ”avser att under mandatperioden introducera åtgärder med målsättningen om ett statligt huvudmannaskap för den personliga assistansen. Regeringen avser samtidigt att vidta åtgärder för att förhindra en oskälig kostnadsutveckling, välfärdsbrottslighet och felaktiga utbetalningar inom ersättningen.”Detta säger budgeten om huvudmannaskapet för assistans
Personligt ombudStatsbidragen til personligt ombud höjs med 83 mkr.Höjningen finansieras genom att statsbidrag till Råd och Stöd enligt LSS avskaffas.MP avsätter 150 mkr för att fler ska få personligt obud.
Psykiatri-satsningarRegeringen föreslår 1,59 miljarder kronor för att intensifiera arbetet mot psykisk ohälsa, beroendeproblematik och suicid. Pengarna fördelas mellan regioner, myndigheter och en riktad satsning på en ny nationell funktion för suicidutredningar.Regeringens pressmeddelande 12 sept 2025
Ränteavdrag för lån utan säkerhetInga fler ränteavdrag för lån utan säkerhet. Från januari 2026 stoppas ränteavdragen helt för lån utan säkerhet, som privatlån, kreditkortsskulder och blancolån. Detta påverkar alltså deklarationen för inkomståret 2026 (alltså deklarationen 2027). Tidigare (inkomstår 2025, deklaration 2026) minskades avdraget till hälften. Ränteavdrag för bolån med säkerhet påverkas inte, utan har samma avdrag som tidigare.
SiS-hemmen hos Statens institutionsstyrelse”Budgetpaket” för 972 mkr 2026I paketet ingår bland annat utökningar och förstärkningar av SiS-hemmen (trots att MR-institutet samtidigt kräver en avstitutionalisering).MR-institutet: SiS-hem har blivit institutioner för barn med funktionsnedsättning
Sjukersättning (och aktivitetsersättning)Funkisskatten (den högre skatten på sjuk- och aktivitetsersättning) avskaffas. Det ger 1800 kronor per år i genomsnitt. Som mest kan skattesänkningen uppgå till 5910 kr per år.Funktionsrättsrörelsen och flera partier vill se en extra höjning av sjuk- och aktivitetsersättningar, utöver den väntade ordinarie uppräkningen på 0,7 procent 1 januari 2026.S föreslår 230 mkr extra till ”aktivitets- och sjukersättningar m m”.MP föreslår att ”sjuk- och aktivitetsgarantin” höjs med 500 kr/mån, vilket kostar 500 mkr.V avsätter 2,13 miljarder extra till aktivitets- och sjukersättningar m m
SjukpenningDet blir ingen skattesänkning på sjukpenning, trots att många beskriver förslagen som ”sänkt skatt för sjuka”.Regeringens förslag om sänkt skatt på arbete (jobbskatteavdrag), pensioner och sjuk- och aktivitetsersättning innefattar inte någon skattesänkning på sjukpenning.V vill höja taket i sjukpenning.
SkattebromsRegeringen har tillsatt en utredning som ska föreslå statliga åtgärder som skattebroms och skattesänkningspremierSyftet är att motverka att kommuner och regioner höjer skatten. S-politiker kritiserar initiativet, och befarar att det kommer att tvinga kommuner att spara inom välfärd och omsorg.Regeringens pressmeddelande 250901
Skolans särskilda stöd och anpassningarRegeringen tänker drastiskt förändra särskilt stöd och anpassningar i skolan från höstterminen 2028.Elever i behov tas ur klassen
Statens servicecenterVerksamheten vid Statens servicecenters servicekontor breddas med fler ärendetyper och mer flexibelt samarbete mellan myndigheterPå de lokala servicekontoren kan privatpersoner och företagare få hjälp från Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket. Samtidigt pågår dock en kraftig nedrustning av servicen. Statens servicecenter planerar för en avveckling av 35 kontor. Under 2025–2028 kommer antalet servicekontor att minska i alla delar av landet, däribland gles- och landsbygdsområden, storstadsområden och områden där utanförskapet är stort. Det kommer att få konsekvenser för privatpersoner och företag som besöker servicekontor. S föreslår 50 mkr extra till statens servicecenter.Regeringens pressmeddelande 4 sept 2025

Statens servicecenters skrivelse om nedläggning av kontor och sämre service (januari 2025)
StudieförbundenStudieförbunden får minskade anslag från staten.Enligt Studieförbunden innebär budgetpropositionen för 2026 att anslaget till studieförbunden sänks med 150 miljoner kronor. Sammanlagt under åren 2024 - 2026 är den statliga nedskärningen 500 miljoner kronor, en tredjedel av statsbidraget.V avsätter 500 mkr för att återställa anslagen till studieförbunden.Studieförbundens information på LinkedIn
Ställföreträdarskap att lita påRegeringens propositionsförteckning flaggar för att denna proposition kommer i december 2025Propositionen väntas vara baserad på utredningen SOU 2021:36 – "Gode män och förvaltare – en översyn”Ett ställföreträdarskap att lita på
TandvårdRegeringen och Sverigedemokraterna presenterade i augusti 2025 förslag om ett förstärkt högkostnadsskydd för tandvård för personer över 67 år. Samtidigt flaggade man för att höja det särskilda tandvårdsbidraget 1 januari 2026. Bidraget höjs från 600 kronor till 1000 kronor per halvår.Regeringen stoppade fri tandvård för unga. Nu införs högkostnadsskydd för äldre
Tillfällig föräldrapenning (VAB)Föräldrar till barn med funktionsnedsättning får utökade möjligheter til VAB (tillfällig föräldrapenning) från 1 januari 2026Den utökade föräldrapenningen ska gälla i tre situationer:1. När en förälder till ett barn med en funktionsnedsättning eller sjukdom behöver närvara i barnets förskola eller skola för att instruera och lära upp personal om barnets behov av egenvård, exempelvis när ett barn har diabetes.2. När en förälder behöver delta i möten i skola eller förskola med anledning av barnets sjukdom eller funktionsnedsättning. 3. När en förälder behöver delta i socialtjänstens utredning om barnets behov av skydd eller stöd, eller i en förhandsbedömning av om en sådan utredning ska påbörjas.Funkisföräldrar får utökade möjlighet till VAB 2026
ValdeltagandeRegeringen ska genomföra insatser för att främja valdeltagandet 2026. Insatserna handlar om att öka intresset och höja kunskapen om demokratiskaprocesser och de allmänna valens betydelse. Insatserna riktas främst till grupper medtraditionellt sett lägre valdeltagande som personer med funktionsnedsättning.
VårdköerRegeringen ger prestationsbaserade statsbiddrag till regionerna för att korta vårdköer och förbättra tillgängligheten, och för en nationell vårdförmedling. Samtidigt försvinner det tidigare sektorsbidraget riktat till sjukvården. Oklart vad den sammanlagda effekten blir.Enligt Vårdförbundet lägger regeringen 2026 nära 2 miljarder kronor mindre på hälso- och sjukvård jämfört med 2025. Annika Wallenskog, tidigare chefsekonom på SKR, skriver på Dagens Samhälle: Det är ofta svårt att tolka statens budgetpropositioner, oavsett färg på regering. Ibland jämförs satsningen med det som ligger i statens budget sedan tidigare – vilket innebär att det som presenteras som en satsning i själva verket kan vara en sänkning jämfört med året innan. Ett exempel i årets budget är en satsning på 8,3 miljarder till vården för att bland annat korta vårdköerna. I själva verket minskar dock medlen för att korta köerna med 1,2 miljarder jämfört med i år. S föreslår 3 miljarder extra i statsbidrag till folkhälsa och sjukvård.

Fremia kommenterar lönebidraget 2026

Valter Bengtsson
Foto: Linnea Bengtsson.

Text av Valter Bengtsson

Chefredaktör och ansvarig utgivare för webbtidningen HejaOlika och papperstidningen Föräldrakraft, sedan starten 2006.