Ovanlig enighet: Åtta partier kräver bättre tillgänglighet i riksdagen

Alla åtta riksdagspartier har enats om en unik motion om förbättrad tillgänglighet i riksdagshuset.
De har alla tröttnat på hissar som strular, teckentolkning som saknas och hörslingor som kanske inte existerar.
Deltagare i riksdagens arrangemang upplever dessutom ofta att de är till besvär.
”Vi är frustrerade”
– Efter ett antal år med olika arrangemang i riksdagen av funktionsrättsnätverket delade vi alla en frustration över bristande tillgänglighet, säger Ulrika Westerlund (MP) som skrivit motionen.
Det som troligen är unikt, eller åtminstone mycket ovanligt, är att samtliga partier ställt sig bakom motionen.
– Det finns alltid en tvärpolitisk motion om republik, som brukar samla S, V, Mp, C, L. Jag vet faktiskt inte om det finns någon annan motion där alla är med, säger Ulrika.
Den aktuella motionen heter ”Förbättrad tillgänglighet i riksdagen” och lämnades in 7 oktober 2025.
– Vi skrev motionen baserat på våra egna erfarenheter av att det krävs en del förbättringar. Det är inte alltid tydligt vad som finns i olika rum, till exempel om hörslinga finns eller ej. För få seminarier och debatter teckentolkas och det kan ibland ta orimligt lång tid att ta sig in i riksdagen om många av deltagarna sitter i rullstol och så vidare. Detta måste förbättras.
– Det var inte svårt att enas och det krävdes inga kompromisser, men några föreslog tillägg. Alla har kört den genom sina interna system också, så partierna har godkänt allas underskrifter, säger Ulrika.
Motionen har undertecknats av Ulrika Westerlund (MP), Malin Höglund (M), Malin Danielsson (L), Agneta Nilsson (S), Christofer Bergenblock (C), Mona Olin (SD), Dan Hovskär (KD) och Nadja Awad (V).
Så lyder motionen
Sedan några år tillbaka finns återigen ett funktionsrättspolitiskt nätverk i riksdagen. Nätverket har arbetat aktivt med att bland annat arrangera funktionsrättsriksdagen och hålla rundabordssamtal med civilsamhällesorganisationer inom funktionsrättsområdet. Vid dessa arrangemang närvarar personer med olika funktionsnedsättningar. I vårt nätverk ingår också riksdagsledamöter med funktionsnedsättningar.
Vi, undertecknare av denna motion, har tyvärr kunnat konstatera att tillgängligheten i riksdagen inte är den bästa. Bland annat förekommer regelbundet att hissar är ur funktion, eller att information om tillgängligheten med till exempel hörslingor i olika rum inte stämmer. Detta skapar frustration, tidsbrist och merarbete.
Det är avgörande för riksdagens trovärdighet i funktionsrättsfrågor att våra egna lokaler är tillgängliga för alla, oavsett funktionalitet. Det måste vara möjligt att genomföra arrangemang där många deltagare har funktionsnedsättningar utan att detta leder till, till exempel, orimliga förseningar på grund av att insläppet inte har bemannats på ett adekvat sätt. Deltagare i riksdagens arrangemang får aldrig känna sig som att de är till besvär.
Vi menar också att det vore önskvärt att fler debatter i kammaren teckentolkas och det bör finnas möjlighet att, på riksdagens bekostnad, anlita teckentolk till stora arrangemang som exempelvis den årligt återkommande funktionsrättsriksdagen.
Vi är medvetna om att riksdagens hus är gamla och att det inte alltid är möjligt att åstadkomma en total tillgänglighet för alla på alla platser i huset, inklusive ingångar och transportsträckor inne i huset – men ambitionen måste vara hög. Detta ska säkerställas så långt det är möjligt och informationen om tillgängligheten ska stämma. Varje gång ett mötesrum bokas ska lättillgänglig, korrekt information om rummets tillgänglighet framgå av lokalbokningsbekräftelsen.
I syfte att uppnå detta vill vi att det införs en rutin som innebär att riksdagens lokalansvariga regelbundet, exempelvis en gång per år, genomför en översyn av tillgängligheten, föreslår förbättringar och tillgängliggör information om det aktuella läget i samtliga lokaler.

Text av Valter Bengtsson
Chefredaktör och ansvarig utgivare för webbtidningen HejaOlika och papperstidningen Föräldrakraft, sedan starten 2006.




