JO rasar: Kommun fälldes fyra gånger. Kvinna vägrades assistans i fyra år

En kvinna fick avslag på personlig assistans fyra gånger.
Varje gång fick Sigtuna kommun bakläxa av förvaltningsrätten.
Till slut ansåg domstolen att det var meningslöst att återförvisa målet.

JO: Helt oacceptabelt

– Den enskilde fick vänta i drygt fyra år på att få sin sak slutligt prövad. Detta är helt oacceptabelt, säger JO Thomas Norling.

– Jag ser mycket allvarligt på det inträffade. Det är anmärkningsvärt att nämnden, utöver att fatta beslut i strid med förvaltningsrättens uttalade anvisningar, även har tillämpat fel lagstiftning vid prövningen av den enskildes ansökan, säger Thomas Norling.

Redan första avslaget 2020 var felaktigt

Det första avslaget kom i februari 2020. Förvaltningsrätten underkände avslaget, och skickade ärendet tillbaka till kommunen.

Kommunen skulle då bara beräkna omfattningen av behoven, men valde istället att på nytt avslå ansökan. Nu med motiveringen att hon inte omfattades av en personkrets som har rätt till insatser enligt LSS.

Förvaltningsrätten underkände även det nya avslaget. Och påpekade även att nämnden inte hade följt anvisningarna i den tidigare domen.

Kommunen avslog därefter ansökan om assistans en tredje gång, och skyllde på att kvinnan ”inte hade medverkat” i utredningen.

Förvaltningsrätten gav kommunen bakläxa en tredje gång. Rätten konstaterade att nämnden genom de två tidigare domarna i juli 2021 och januari 2023 haft att pröva omfattningen av den enskildes behov, och att nämnden fortsatt inte hade följt domstolens anvisningar i dessa avgöranden.

Fjärde avslaget 2024: ”Utsiktslöst att återförvisa”

I februari 2024 avslog nämnden åter kvinnans ansökan, nu med motiveringen att de grundläggande behoven var ringa.

När kvinnan överklagade även detta konstaterade förvaltningsrätten att det ”framstod som utsiktslöst att återigen återförvisa målet till nämnden”.

I april 2024 biföll rätten överklagandet och förklarade att den enskilde hade rätt till personlig assistans av viss angiven omfattning.

JO: Ett exempel på kommun som saknar kompetens

– Det här ärendet handlar om de svårigheter att ta tillvara sina rättigheter som enskilda kan drabbas av på grund av att en myndighet inte riktigt förmår att handlägga sina ärenden utifrån de krav som ställs på en god förvaltning. Ärendet är viktigt eftersom det ger ett exempel på en myndighet som har haft att tillämpa bestämmelser i LSS, som är en rättighetslag, men upprepat visat att den saknat såväl kompetens för det som en tillräcklig förståelse för de krav som ställs för att handläggningen ska vara rättssäker, säger Thomas Norling.

Valter Bengtsson
Foto: Linnea Bengtsson.

Text av Valter Bengtsson

Chefredaktör och ansvarig utgivare för webbtidningen HejaOlika och papperstidningen Föräldrakraft, sedan starten 2006.