”Låg ersättning öppnar för välfärdsbrott – vad gör regeringen?”

Vad anser regeringen om att låg assistansersättning försvårar för seriösa företag, och kan öppna upp för kriminella aktörer?

Den frågan vill Nadja Awad (V) att socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) svarar på.

Urholkad ersättning ”sopar banan” för oseriösa aktörer

Det är en skriftlig fråga som lämnats in och som ska besvaras skriftligt av statsrådet senast 4 december.

I frågan refererar Nadja Awad till en artikel i HejaOlika, där Peder Carlsson, avdelningschef på IVO, uttalar sig om risken för att urholkad ersättning till assistansanordnare och andra utförare kan öppna för oseriösa aktörer.

Peder Carlsson, IVO. Foto: Linnea Bengtsson.
Peder Carlsson, IVO. Foto: Linnea Bengtsson.

Det var på ett IVO-seminarium under Socionomdagarna i november 2024 som HejaOlika tog upp frågan om att ersättningen till utförare av LSS-verksamheter urholkats, att detta riskerar att leda till att seriösa aktörer inte kan fortsätta verka, och att oseriösa aktörer då tar över.

– Det låter som en logisk följd, men jag har inte alls satt mig in i den frågan. Vi har inte tittat på ersättningsnivåerna som en bakomliggande orsak. Om det har gått så långt har vi sopat banan för vissa aktörer, de som avviker från att uppfylla alla krav för att det är kostsamt, svarade Peder Carlsson.

Seriösa företag kan tvingas lägga ned

Under Almedalsveckan i juni 2024 intervjuade HejaOlika Henrik Petrén på arbetsgivarorganisationen Fremia.

– Många seriösa säger att de snart måste lägga ned, och det lämnar fältet fritt för de som tar genvägar och till och med bryter mot lagar för att få assistansersättningen att räcka till. Det är inte en utveckling som någon vill se, sa Henrik Petrén.

Nadja Awad: Nedskärningar är stor orsak

Nadja Awad vill nu ha svar av socialtjänstministern, om hur hon ser på riskerna. Hon vill även veta om ministern har planer på att vidta några åtgärder.

– Det är viktigt att ställa frågan för att vrida tillbaka fokuset till att det rör sig om nedskärningar, och att det är en stor orsak till att oseriösa och kriminella aktörer existerar inom LSS-verksamheterna i och med att seriösa företag lämnar, säger Nadja Awad som är Vänsterpartiets talesperson i funktionsrättsfrågor och ledamot av riksdagens socialutskott.

– Inom den personliga assistansen används mer än 90 procent av ersättningen till lönekostnader. Det enda rimliga är förstås att assistansersättningen följer med löneökningarna och övriga kostnadsökningar och indexregleras på samma sätt som inom merparten av kommunal omsorgsverksamhet. Det är ohållbart att Sveriges assistansberättigade varje år ska vara utlämnade till ett godtyckligt budgetbeslut för sin lagstadgade rätt till personlig assistans, säger Nadja Awad.

Socialtjänstministerns svar

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall svarade bland annat följande den 4 december 2024:

Som en del i arbetet med att förbättra förutsättningarna för den personliga assistansen avser regeringen att räkna upp timbeloppet med 3 procent för 2025. Uppräkningen är den högsta sedan 2021 och beräknas innebära ökade utgifter för staten med 390 miljoner 2025 jämfört med tidigare prognoser.

Regeringen avser också att undersöka införandet av en indexering av schablonbeloppet. En indexering skulle innebära större förutsägbarhet för kommuner, privata utförare och för assistansmottagare och därmed göra det enklare att planera och utföra en personlig assistans av hög kvalitet. Frågan bereds i Regeringskansliet.

Regeringen avser samtidigt att vidta åtgärder för att förhindra en oskälig kostnadsutveckling, välfärdsbrottslighet och felaktiga utbetalningar inom assistansersättningen.

 

Valter Bengtsson
Foto: Linnea Bengtsson.

Text av Valter Bengtsson

Chefredaktör och ansvarig utgivare för webbtidningen HejaOlika och papperstidningen Föräldrakraft, sedan starten 2006.