Ljuspunkter i jobbmörker

Andelen elever som får jobb efter gymnasiesärskolan har minskat från 60 till 17 procent på trettio år. Denna nattsvarta statistik presenterades igår.
Men det finns ljuspunkter.

Företaget Misa rapporterar idag att man årligen lyckas ordna jobb till 20-30 personer som finns inom deras stödverksamhet.

– Det motsvarar 7-10 procent av alla personer som finns i verksamheten. Med dessa resultat är vi bland de som lyckas bäst i landet, säger Stefan Lahti, vd för Misa.

Mer än 30 000 svenskar är idag sysselsatta med daglig verksamhet enligt LSS, lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade.
Syftet är att hitta vanliga lönejobb till deltagarna, men färre än en procent per år övergår till arbetsmarknaden.

Även statliga Samhall rapporterar framgångar. I måndags avslöjade man att nästan 977 anställda kunde lämna Samhall för andra jobb under 2010. Det motsvarar 5,4 procent av personalstyrkan och är lite bättre än målet på 5 procent.
Inför 2011 har Samhall höjt målet och i år räknar man med att 6 procent ska få nya jobb.