Nyheter

Allt fler förlorar sin kontaktperson, varnar FUB


Denna artikel handlar om


Innehåll från NKA
Att vara anhörig

NYTT: Enkät om att vara anhörig under covid-19
Nya webbinarier om anhörigfrågor
Leva Livet – medan det pågår
Föräldrastöd: från kaos till struktur
Fler tips på NKA:s egen temasida
 

Många personer med utvecklingsstörning förlorar sina kontaktpersoner, enligt Riksförbundet FUB. – Vi har tydliga signaler om att våra medlemmar blir fråntagna sina kontaktpersoner på mycket svävande grunder, skriver Anna-Lena Krook och Anders Peterson.

Många personer med utvecklingsstörning förlorar sina kontaktpersoner, enligt Riksförbundet FUB.
– Vi har tydliga signaler från lokalföreningar om att våra medlemmar blir fråntagna sina kontaktpersoner på mycket svävande grunder, skriver Anna-Lena Krook och Anders Peterson i en debattartikel på Dagens Samhälles webbsajt.

Kontaktperson är en insats enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS. I praktiken innebär det ofta en kompis som inte är personal, förälder eller nära anhörig.

Kontaktpersonen kan följa med på bad, dans eller helt enkelt bara gå ut och fika.

– Det är en person som ger dig möjligheten att leva som andra i motsvarande ålder och för att öka den sociala samvaron. Att som person med utvecklingsstörning bli fråntagen sin kompis är ett ingrepp som inte är acceptabelt i ett land som godkänt konventionerna om mänskliga rättigheter, heter det i debattartikeln.

Både FUB (Föreningen för barn unga och vuxna med utvecklingsstörning) och Klippan (en sektion av FUB) har reagerat med stor oro på rapporterna om indragna kontaktpersoner.

– Det saknas kunskap i de beslut som nu tas runt om i landet och det är enskilda personer som drabbas. Enligt forskning så är det ett faktum att personer som bor i gruppbostäder ofta upplever sig mer ensamma än personer med personlig assistans, skriver Anna-Lena Krook, ordförande Riksförbundet FUB, och Anders Peterson, Ordförande Riksklippan.

 

ANNONSER
 • Annons för Humanas föreläsningar om LSS
 • Annons för Mo Gård
 • Annons för Valjevikens folkhögskola
ANNONSER
 • Annons för Särnmark
 • Annons för Mini Crosser X
 • Annons för Tidvis
 • Annons för Primass
 • Annons för Tobii Dynavox
 • Annons för Unik Försäkring
 • Annons för JAG
 • Annons för CJ Advokatbyrå
 • Annons för HEA Medical
 • Annons för HD Motion
 • Etac R82 Caribou tippbräda
 • Annons för Fremia
 • Annons för STIL
 • Annons för Made for Movement