Dåligt stöd till unga med funktions-nedsättning – särskilt i arbetslivet

Dåligt stöd till unga med funktions-nedsättning – särskilt i arbetslivet

DEBATT. Unga med funktionsnedsättning får inte tillräckligt stöd, särskilt inte i arbetslivet, och det leder till sämre ekonomi och dålig hälsa. Det skriver Lena Nyberg, generaldirektör, Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, som efterlyser krafttag från politiker och myndigheter.

Vanligt att unga funkisar kränks i sin sexualitet

Vanligt att unga funkisar kränks i sin sexualitet

En femtedel av alla unga med funktionsnedsättning har gjort något sexuellt mot sin vilja och det är vanligare att man utsätts för sexuellt våld.
– Ungas kunskaper måste stärkas. Skolan, elevhälsan och ungdomsmottagningarna bär ett viktigt ansvar, säger Lena Nyberg, generaldirektör för MUCF, Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor.

Ökat politiskt inflytande för Lunds särskoleelever

Ökat politiskt inflytande för Lunds särskoleelever

Lunds kommun har fått bidrag för att stärka ungdomar i särskolans inflytande i den lokala demokratin. Det är Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor som fördelar 1,4 miljoner kronor till Lund, samt Botkyrka och Skövde kommun.

Dåligt bemötande och brist på ledsagning stoppar ungas fritid

Dåligt bemötande och brist på ledsagning stoppar ungas fritid

Unga med funktionsnedsättning måste få bättre möjligheter till en god fritid.
Det är ett av huvudbudskapen i Fokus 14, den rapport om ungas fritid som Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor lämnade till regeringen på måndagen.