Adolf Ratzka död i dramatisk olycka: ”Han gjorde Sverige bättre”

STIL:s grundare Adolf Ratzka har gått bort, meddelar föreningen och assistanskooperativet.

Enorm betydelse för självbestämt liv i frihet

”Det bästa sättet att minnas honom är att fortsätta kampen för ett bättre samhälle”, skriver Jonas Franksson, ordförande för STIL.

STIL:s webbsida beskriver Jonas Franksson den enorma betydelse Adolf Ratzka har haft för varje människas rätt till ett självbestämt liv i frihet.

Adolf Ratzka introducerade Independent Living-rörelsens filosofi i Sverige, var medgrundare till föreningen och kooperativet STIL, stiftelsen ILI, föreningen Disability Right Defenders Sweden och det Europeiska nätverket ENIL.

På Independent Living Institutes webbsida kan du läsa en intervju från 2013 med Adolf Ratzka.

Drivande bakom LSS och assistans

Han var också en av de mest drivande bakom LSS-lagstiftningen och rätten till personlig assistans.

”Han varit med om att förändra Sverige i grunden, och gjort det till ett bättre samhälle att leva i. Hans kamp har inspirerat människor över hela världen”, skriver Jonas Franksson.

”Adolf levde alltid mitt i steget, mitt i livet. Det fanns alltid något nytt att göra, något som alltid kunde förändras till det bättre. Fanns det ett problem, så fanns det en lösning, och Adolf arbetade ständigt för att denna lösning skulle komma alla till del, både i Sverige och i övriga världen. Det gällde rätten till personlig assistans, rätten att kunna använda kollektivtrafiken, rätten att själv kunna välja sina hjälpmedel, rätten att bli värdigt behandlad som ny i Sverige och rätten att inte bli diskriminerad.”

”Adolf var en idéspruta, entreprenör, aktivist, pedagog och pionjär genom hela livet. För oss som arbetade nära honom gällde att hänga med och också försöka förvalta hans projekt när han redan var igång med nästa idé”, skriver Jonas Franksson.

Banade väg för personlig assistans

På Linkedin skriver Karin Flyckt att Adolf Ratzka var en ”föregångare och samhällsförändrare som banade väg för personlig assistans genom att ta Independent Living-rörelsen till Sverige”.

Dramatisk olycka – föll fyra meter

Facebook skriver Jamie Bolling, verksamhetschef på Independent Living Institute:

En chock. Adolf Ratzka som har kämpat med sin hälsa i över ett år har nu lämnat oss på grund av en olycka. Söndagen den 21 juli på en promenad med Doro, hans fru, tappade Adolf kontrollen över sin rullstol och åkte över en kant i skogen. Han rasade nära 4 meter och låg på sjöns strand. En chock som kan ha lett till hans hjärtstillestånd och död i ambulansen.

Independent Living Institute är i sorg. Våra tankar och önskan av kärlek och frid går till Adolfs fru Doro Riedel, dotter Katharina Ratzka med partner och alla andra familjemedlemmar i Tyskland och andra länder. Till alla vi i rörelsen runt om i världen som stod Adolf nära, som såg Adolf som en mentor, som respekterade honom för allt han har åstadkommit, vi är tyvärr tvungna att ta avsked av Adolf, en av våra allra starkaste ledare.

Det finns så oändligt mycket att berätta om Adolf som person och allt som han har åstadkommit. Det låter sig inte göras här och nu. Bara kärlek och sorg just nu.

”Rest in power”

Jamie Bolling avslutar: ”Adolf, med dina visioner, din passion och din kraft kommer vi att sakna dig, som vän och arbetskamrat. Rest in power, Adolf.”

Bengt Westerberg berättar på Assistanskoll.se om hur han, som ledare för Folkpartiet, år 1986 träffade Adolf Ratzka för första gången:

”Han berättade om sina och STIL:s idéer. De låg helt i linje med vår ambition att personer med svåra funktionsnedsättningar skulle kunna leva som andra. Kort efter vårt möte uttryckte jag i en riksdagsdebatt förhoppningen att personlig assistans snart skulle kunna bli en viktig insats i svensk funktionshinderpolitik. Och så blev det våren 1993 när jag fick möjlighet att som socialminister presentera reformen som ett inslag i lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS.

Reformen har inneburit en avsevärt höjd livskvalitet för tusentals människor, både personer som själva är assistansberättigade och deras anhöriga. Det var en viktig frihetsreform. Den hade knappast kommit till stånd utan Adolf Ratzkas idéer och hängivna arbete.”

Valter Bengtsson
Foto: Linnea Bengtsson.

Text av Valter Bengtsson

Chefredaktör och ansvarig utgivare för webbtidningen HejaOlika och papperstidningen Föräldrakraft, sedan starten 2006.