”Personer inom LSS blir gravt utnyttjade av kriminella”
Kriminella gäng utnyttjar barn som är extra utsatta på grund…
Kriminella gäng utnyttjar barn som är extra utsatta på grund…
Design som är tillgänglig för alla. Bättre kvalitet inom omsorgen med nya tekniska hjälpmedel.
Två frågor som är högaktuella sätter prägel även på mässan Funka för livet i Karlskrona den 14-15 september.
Funktionshinderpolitiken måste bli mer effektiv för att målen om delaktighet ska uppnås.Det anser regeringen som har gett Myndigheten för delaktighet, MFD, uppdraget att föreslå en helt ny politik.
Bristande tillgänglighet är det största problemet för personer med funktionsnedsättningar. Det framgår av en rapport som idag släpps av DO och Myndigheten för delaktighet.
– Det kan handla om att inte få tillgång till de hjälpmedel man behöver i skolan eller på jobbet, säger Agneta Broberg, diskrimineringsombudsman.
’- Vi ska jobba mer med samhällsekonomiska analyser av nya hjälpmedel.
Det lovade Ola Balke, utredare på Myndigheten för delaktighet, när han föreläste för besökarna på Fokus Hjälpmedel i Västerås.
Diskussionen om tillgänglighet för personer med funktionsnedsättningar kommer att fortsätta. För funktionshinderorganisationer och forskare är det viktigt med en ökad delaktighet också i forskningen, skriver Jörgen Lundälv, funktionshinderforskare i denna debattartikel.
Hjälpmedelsinstitutet blir en del av Handisam från och med maj 2014, enligt en promemoria från Socialdepartementet. Handisam byter samtidigt namn till ”Myndigheten för delaktighet”. – Det främsta skälet är att effektivisera arbetet för ett tillgängligare samhälle, heter det i promemorian.
Vi använder cookies på denna webbplats. Läs mer i vår data- och integritetspolicy.