Annons
Annons

Annons
Annons för Alma Assistans

7 av 10 får avslag – nu vill Försäkringskassan förenkla reglerna för merkostnader

Försäkringskassan vill göra om merkostnadsersättningen för barn och vuxna med funktionsnedsättning.

Merkostnadsersättningen fungerar så illa att administrationen är nästan lika dyr som utbetalningarna.

LÄS ÄVEN GUIDEN:
Merkostnadsersättning för barn och vuxna

84 procent av barn får avslag

Nuvarande regler måste förenklas och göras mer förutsebara, skriver Försäkringskassan i en begäran till regeringen.

Andelen avslag på ansökningar om merkostnadsersättning har varit hög ända sedan januari 2019, när merkostnadsersättningen infördes.

Under 2025 avslogs 84 procent av ansökningarna för barn och 58 procent av ansökningarna för vuxna.

Sammantaget blev det avslag på 68 procent av ansökningarna 2025.

Administrationen nästan lika dyr som utbetalningarna

Försäkringskassan anser att de som ansöker om merkostnadsersättning ofta har en felaktig bild av ersättningen och därför ansöker i onödan.

Det leder till att enskilda lägger mycket tid och energi på att beräkna kostnader och sammanställa underlag för att ansöka, trots att de i slutändan ändå inte når upp till de krav som riksdagen har satt upp.

Även Försäkringskassan slösar bort tid och resurser, på att utreda ansökningar som inte uppfyller kraven.

Försäkringskassan kostnader för administrationen är nästan lika hög som den merkostnadsersättning som betalas ut, skriver myndigheten i brevet till regeringen.

Vill fokusera på barn, blinda och gravt hörselskadade

Försäkringskassan föreslår en översyn utifrån ett helhetsperspektiv för den enskilde.

”Försäkringskassan föreslår därför att regeringen snarast möjligt ska tillsätta en statlig utredning med ett brett uppdrag att se över merkostnadsersättningen. En sådan utredning bör särskilt överväga behovet av ändringar när det gäller merkostnadsersättning för barn, blinda, gravt hörselskadade samt personer som vårdas på eller utanför institution.”

Annars fortsatta avslag och slöseri

Om reglerna inte ändras bedömer Försäkringskassan att andelen avslag fortsätter liksom de höga administrativa kostnaderna.

”Det kan försämra förtroendet för både Försäkringskassan och för socialförsäkringssystemet i stort.”

Valter Bengtsson
Foto: Linnea Bengtsson.

Text av Valter Bengtsson

Chefredaktör och ansvarig utgivare för webbtidningen HejaOlika och papperstidningen Föräldrakraft, sedan starten 2006.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *