Fem dagar utan ersättning. Är det svaret på 9,1 procents arbetslöshet?

Den 18 februari presenterade regeringen nya generösa arbetsmarknadsstöd för att minska långtidsarbetslösheten.

Nej, vi skojar bara.

LÄS ÄVEN:
Nu skärps kraven på arbetslösa, även vid nedsatt arbetsförmåga

[Artikeln fortsätter efter rosa rutan med länkar.]

Ingen varning – istället stoppas ersättningen i 5–45 dagar

Rätt är att regeringen inför nya sanktioner, i form av avbruten ersättning under minst fem dagar, mot arbetslösa som inte deltar i arbetsmarknadspolitiska program.

Tidigare har deltagare i arbetsmarknadspolitiska program varnats eller stängts av från ersättning om de inte följt reglerna.

Från och med 1 juni 2026 blir den första sanktionen inte längre blir en varning, utan att förlorad ersättning i minst fem dagar.

Vid andra tillfället stängs man av från ersättning i tio dagar, och vid tredje tillfället under 45 dagar. Avstängningarna kommer att upprepas vid varje nytt tillfälle som personen inte deltar i aktiviteterna.

– Samhället stöttar med utbildning och stöd för den som vill komma i arbete. Det är viktigt att möjligheterna även kommer med förväntningar. För den som väljer att inte ta emot stödet kommer sanktionerna skärpas, säger arbetsmarknadsminister Johan Britz (L).

LÄS ÄVEN:
Guide till arbetsmarknadsstöd vid funktionsnedsättning

Arbetslösheten ökade till 9,1 procent

Under sista kvartalet 2025 steg arbetslösheten till 9,1 procent, jämfört med 8,4 procent samma period 2024.

Arbetslösheten ökar alltså, trots förbättrad konjunktur. Samtidigt har många arbetsmarknadsstöd för personer med funktionsnedsättning försämrats under flera år. Exempelvis har lönebidraget urholkats allt mer för varje år.

Den förre arbetsmarknadsministern Mats Persson (L) påstod upprepade gånger att ”systemet är för slappt”.

Kan tuffa sanktioner mot arbetslösa vara en lösning för att öka sysselsättningen?

”Kan slå mot de som gör sitt bästa”

– Jag tror inte lösning är hårdare krav, utan en Arbetsförmedling som faktiskt kan göra sitt jobb, kommenterar Åsa Strahlemo, förbundsordförande för DHR – Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet.

– Sanktionerna riskerar att slå mot människor som redan gör sitt bästa i ett system som inte fungerar, säger Åsa Strahlemo.

Läs mer om arbetsmarknadsstöd för personer med funktionsnedsättning.

Valter Bengtsson
Foto: Linnea Bengtsson.

Text av Valter Bengtsson

Chefredaktör och ansvarig utgivare för webbtidningen HejaOlika och papperstidningen Föräldrakraft, sedan starten 2006.